Prihlásiť sa / Registrovať

Topánky, v ktorých netlačí svedomie

To, akou stopou sa vo svojich nových topánkach vydáte, je len na vás. Ovplyvniť môžete však aj stopu, ktorú za sebou zanechali predtým, ako ste ich obuli. Čo robíme pre to, aby vás pri nosení Vasek netlačilo svedomie? A ktoré cesty k udržateľnosti ešte musíme zošliapnuť? Ideme s kožou na trh a vy teraz máte šancu zistiť viac o udržateľnosti našich kožených topánok.

Neplytváme

Z odrezkov kože vyrábame kľúčenky, denníky, podložky pod myš a vizitkovníky.

Naši ľudia

Vasky vyrábajú šičky a obuvníci z Česka a Slovenska, ktorí nadväzujú na obuvnícku tradíciu z čias Tomáša Baťu.

Kvalita

Držíme sa poctivého obuvníctva a vyrábame topánky tak, aby vám vydržali roky.

Druhá šanca

Topánkam s malou vadou na kráse hľadáme nových majiteľov a osvedčené stroje z baťovských dielní opravujeme.

LOKÁLNA MÓDA

„Vedeli ste, že sa v roku 2019 vyrobilo vyše 24,3 miliárd párov topánok? Takmer polovica potom kvôli nadprodukcii putovala do zliav.“

Ide nám o to vyrábať topánky, ku ktorým si vybudujete vzťah podložený rokmi nosenia, objavovania a zážitkov s tým spojených. Skrátka topánky, ktoré budete mať radi. Poctivé obuvníctvo bolo vytýčeným cieľom už od prvých krokov Vasek a ich udržateľnosť tak prišla úplne prirodzene. Napríklad členkové topánky a poltopánkypo celom obvode prešité pre väčšiu odolnosť a komfort pri nosení – ide o veľmi nákladný proces, od ktorého už rad firiem upustil.

Aj napriek tomu, že sa posúvame míľovými krokmi vpred, nechceme ísť naproti zbytočnej nadprodukcii. Mnohé páry topánok začíname vyrábať až v momente Vašej objednávky. Vďaka kvalite, umu a skúsenostiam šičiek a obuvníkov si môžeme stáť za tým, že pri správnej starostlivosti vydržia minimálne 5 rokov, ako dokazuje príbeh jedného z našich prvých zákazníkov – Jaroslava.

„Keď som prvýkrát počul o Vaskách od svojho syna, jedny som si kúpil. Som dobrodruh telom aj dušou a na svojich cestách som ich rozhodne nešetril. Boli so mnou napríklad aj v Nórsku na najsevernejšom mieste Európy.“

Tip, ako môžete ísť udržateľnosti naproti aj vy: Návod na to, ako predĺžiť život svojim koženým topánkam sme spísali do článku.

Aside background image

NEPLYTVÁME

„Módny priemysel vyprodukuje ročne 92 miliónov ton odpadu.“

Uvedomujeme si, ako veľmi je výroba kožených topánok pre planétu náročná, preto na „kvalitu nad kvantitou" nadväzujeme hľadaním spôsobov v zužitkovaní všetkej dodanej kože. Prvý krok je v rukách šičiek a obuvníkov vo vysekávacej dielni, ktorí sa snažia, aby odrezky boli čo najmenšie. Aj napriek tomu nejaký materiál zostáva. Nevyhadzujeme ho – namiesto toho ho meníme v kľúčenky, podložky pod myš a vizitkovníky

Podporte našu snahu neplytvať: Tvoríte a využili by ste odrezky kože pre výrobu šperkov, kostýmov alebo iných kreatívnych výtvorov? Napíšte nám, nejaké vám radi zašleme.

Vizitkovník Tom Brown

Vizitkovník Tom Brown

€ 20
Kľúčenka Black

Kľúčenka Black

€ 10
Podložka pod myš Caramel

Podložka pod myš Caramel

€ 20
Vizitkovník Tom Black

Vizitkovník Tom Black

€ 20
Kľúčenka Brown

Kľúčenka Brown

€ 10
Podložka pod myš Black

Podložka pod myš Black

€ 20
Vizitkovník Tom Kansas

Vizitkovník Tom Kansas

€ 20
Kľúčenka Dark Brown

Kľúčenka Dark Brown

€ 10
Podložka pod myš Brown

Podložka pod myš Brown

€ 20
Kľúčenka Pinky

Kľúčenka Pinky

€ 10
Kľúčenka Caramel

Kľúčenka Caramel

€ 10

KTO VYRÁBA VASKY

U Vasek viete, kto ich vyrobil. Tváre našich šičiek a obuvníkov poznáte z fotografií a videí. Mnohí z nich pokračujú v rodinnej obuvníckej tradícii, kedy ich predkovia pracovali pre Tomáša Baťu. Každý pár kožených topánok prejde starostlivosťou 8 – 14 skúsených obuvníkov. Nie sú jedinými, vďaka ktorým sa k vám Vasky dostanú. Výroba momentálne dáva prácu viac ako 80 ľuďom prevažne zo Zlínskeho kraja a Partizanskeho.

Tip, ako môžete ísť férovému obchodu naproti vy: Vyberáte nové topánky? Zaujímajte sa nielen o materiály, ale aj o tých, ktorí do nich vtlačili svoju stopu ešte pred vami.

DRUHÉ ŠANCE

Hodnota vecí, ktoré vyrábame alebo s ktorými pracujeme, je pre nás dôležitá. Vynakladáme tak úsilie na to, aby sme ich udržali v obehu a dali im druhú šancu.

UNIKÁTY
Možno viete, že dizajn Vasek si môžete navrhnúť v našom konfigurátore alebo na ne nechať vyraziť svoje iniciály. V minulosti sa nám stalo, že sa niektoré unikáty vrátili. Zatiaľ si ich nechávame na sklade a až sa otvoria predajne, budete mať príležitosť stať sa ich adoptívnym majiteľom za lepšiu cenu.

STARÉ STROJE Z BAŤOVSKEJ DIELNE
Hoci Vasky odlišuje od konfekcie práve ľudský dotyk, tak si šičky a obuvníci vypomáhajú pri výrobe strojmi. Namiesto najmodernejších technológií sme dali prednosť generáciami osvedčeným strojom z baťovskej dielne, ktoré už prešli mnohými opravami. Náš najstarší stroj si dokonca pamätá prvú republiku!

RECYKLÁCIA
Našli sme si výrobcu, ktorý kožu recykluje a jej prímes pridáva do papiera. My naň potom tlačíme mapy a rodné listy, ktoré prikladáme ku každému páru topánok. Krabice a papier, do ktorých vaše Vasky balíme, sú recyklovateľné.

Sme si vedomí, že sa máme kam posunúť

Priznávame, že s udržateľnosťou môžeme ísť oveľa ďalej. Uvedomujeme si to a pracujeme na tom. Už teraz vám môžeme prezradiť, že vyvíjame vegánsku verziu Vasek, ktorá určite nepoteší len vás, ale aj planétu.

„Malý, prvý krok pre Vasky, veľký pre planétu. Znižujeme spotrebu recyklovaných papierových tašiek a prestávame ich pridávať do balíčkov.“

Ako môžete planétu udržať v hre vy?

    ⦁ Starajte sa o svoje topánky, nech vám vydržia čo najdlhšie.
    ⦁ Nechajte si topánky opraviť – výmena podrážky, zošitie alebo zlepenie nie je nič zložité.
    ⦁ Nakupujte s rozmyslom a uprednostňujte kvalitu pred kvantitou.

Môj účet

Zabudli ste heslo?

Vytvoriť účet

Pohodlne sledujte vaše objednávky na jednom mieste a majte k nim ľahký prístup.

Už máte svoj účet? Prihlásiť sa