Prihlásiť sa / Registrovať

Rumunsko je krajina, kam by sa človek vracal celý život

“You have courage,...” takto znela odpoveď 35-ročného právnika z Budapešti, keď sme mu s kamošom Řepou povedali, kam sa chystáme dostať stopom. Zvečerievalo sa a my sme na jeho BMW jazdili naprieč daždivým Maďarskom smerom na Kecskemét. V okolí tohto mesta sme chceli prežiť poslednú noc pred vstupom do našej cieľovej destinácie, ktorou bolo Rumunsko.

Zaujímavé bolo, že jeho slová nás vôbec nestresovali. Keď nám však na druhý deň čosi podobné povedal Rumun Raznar, ktorý nás viezol preč zo Schengenu, začali sme sa trochu obávať... Koniec koncov, nebolo sa čoho báť... , pretože náš výlet, do Talianska východu, ako sme krajinu nazvali my, dopadol skvele.

“RUMUNSKO JE KRAJINA, KAM BY SA ČLOVEK VRACAL CELÝ ŽIVOT.”

Rumunsko je nádherná zem plná kontrastov. Na mnohých miestach je vidieť veľký vzostup, ktorý po rozpade východného bloku a vstupu do EÚ zažíva krajina ako taká. Ak sa ale vydáte na výlet mimo moderného mesta Sibiu, bez SUV to pôjde naozaj ťažko. Na cestách totiž občas treba dať prednosť konským povozom alebo stádu kráv, ktoré sedliaci v podvečer ženú domov z paše.

Transfăgărășan, cestu skrz najvyššie pohorie rumunských Karpát spájajúcu Valašsko s Transylvániou, Jeremy Clarskon označil za najúžasnejšiu cestu sveta. Bodaj by nie. Výhľad, ktorý ponúka, je naozaj očarujúci. O niekoľko kilometrov ďalej, na hrebeni Fagaraš, vás ale pohltí totálna hmla. Táto mliečna, zhmotnená biela tma, stiahne ručičku vášho tachometra na minimum a pocitovú teplotu pomaly pritlačí k nule. Neopísateľný pocit.

Rumunsko je krajina, kam by sa človek vracal celý život.

Aj preto si zaslúži viac, ako len pár riadkov.
zdieľať

Ďalšie príbehy

Ako sa starať o topánky v zime?

Ako sa starať o topánky v zime?

V zime dostávajú kožené topánky zabrať viac ako inokedy. Bez správnej starostlivosti môže topiaci sa sneh s posypovou soľou pekne zamávať so vzhľadom aj životnosťou topánok, dobrá správa ale je, že tomu môžete ľahko zabrániť!

Vasky prvýkrát prekročili hranice a je o tom počuť!

Vasky prvýkrát prekročili hranice a je o tom počuť!

Vo Vaskách objavili zákazníci cez 55 krajín. Pred časom firma ako taká prvý krát prekročila hranice a jej cesta nemohla viesť nikde inde než k najbližším susedom na Slovensko. Zlín a Partizánske sa spájajú ako v dobe, kedy u nás obuvníctvo rozkvitalo. Aj napriek tomu, že sú to iné miesta, smer Vasek zostáva rovnaký. Ručná výroba topánok, pri ktorých viete, kto a kde ich vyrobil.

Tipy na letné outfity a cestovanie od Pavlíny Louženskej

Tipy na letné outfity a cestovanie od Pavlíny Louženskej

Tipy na letné outfity, cestovanie a oveľa viac...

Thajsko a Vietnam – 5 týždňov spoznávania

Thajsko a Vietnam – 5 týždňov spoznávania

Nepál: Kláštor, mnísi a Vasky

Nepál: Kláštor, mnísi a Vasky

Stopom za sobmi I – Kodanský boj o nocľah

Stopom za sobmi I – Kodanský boj o nocľah

Nočné dobroružstvo v Porte

Nočné dobroružstvo v Porte

Môj účet

Zabudli ste heslo?

Vytvoriť účet

Pohodlne sledujte vaše objednávky na jednom mieste a majte k nim ľahký prístup.

Už máte svoj účet? Prihlásiť sa