Prihlásenie / Registrovať

Rumunsko je krajina, kam by sa človek vracal celý život

“You have courage,...” takto znela odpoveď 35-ročného právnika z Budapešti, keď sme mu s kamošom Řepou povedali, kam sa chystáme dostať stopom. Zvečerievalo sa a my sme na jeho BMW jazdili naprieč daždivým Maďarskom smerom na Kecskemét. V okolí tohto mesta sme chceli prežiť poslednú noc pred vstupom do našej cieľovej destinácie, ktorou bolo Rumunsko.

Zaujímavé bolo, že jeho slová nás vôbec nestresovali. Keď nám však na druhý deň čosi podobné povedal Rumun Raznar, ktorý nás viezol preč zo Schengenu, začali sme sa trochu obávať... Koniec koncov, nebolo sa čoho báť... , pretože náš výlet, do Talianska východu, ako sme krajinu nazvali my, dopadol skvele.

“RUMUNSKO JE KRAJINA, KAM BY SA ČLOVEK VRACAL CELÝ ŽIVOT.”

Rumunsko je nádherná zem plná kontrastov. Na mnohých miestach je vidieť veľký vzostup, ktorý po rozpade východného bloku a vstupu do EÚ zažíva krajina ako taká. Ak sa ale vydáte na výlet mimo moderného mesta Sibiu, bez SUV to pôjde naozaj ťažko. Na cestách totiž občas treba dať prednosť konským povozom alebo stádu kráv, ktoré sedliaci v podvečer ženú domov z paše.

Transfăgărășan, cestu skrz najvyššie pohorie rumunských Karpát spájajúcu Valašsko s Transylvániou, Jeremy Clarskon označil za najúžasnejšiu cestu sveta. Bodaj by nie. Výhľad, ktorý ponúka, je naozaj očarujúci. O niekoľko kilometrov ďalej, na hrebeni Fagaraš, vás ale pohltí totálna hmla. Táto mliečna, zhmotnená biela tma, stiahne ručičku vášho tachometra na minimum a pocitovú teplotu pomaly pritlačí k nule. Neopísateľný pocit.

Rumunsko je krajina, kam by sa človek vracal celý život.

Aj preto si zaslúži viac, ako len pár riadkov.
zdieľať

Ďalšie príbehy

Nadčasová Vanilla: Prečo dať prednosť béžovej?

Nadčasová Vanilla: Prečo dať prednosť béžovej?

Či už hľadáte pohodlný pár na každodenné nosenie, alebo elegantný kúsok pre špeciálne príležitosti, ako prvá voľba sa často ponúka čierna. Tá však nie je jedinou farbou, ktorá vyzerá skvele v kombinácii takmer s čímkoľvek. Vystúpte z davu v decentnej béžovej!

Vkročte do jari vo Vaskách: 6 tipov na jarné topánky

Vkročte do jari vo Vaskách: 6 tipov na jarné topánky

Príroda sa prebudila zo zimného spánku. S tým prišiel aj čas na zmenu - rozlúčiť sa s teplou obuvou, nechať sa inšpirovať prírodou a rovnako ako ona privítať prichádzajúcu jar. Poďte sa pozrieť, ktoré Vasky vás budú sprevádzať pri jarných dobrodružstvách.

Od našich šičiek pre vás: Obujte nové Vasky baleríny!

Od našich šičiek pre vás: Obujte nové Vasky baleríny!

Výroba Vasek teraz žije jedným veľkým vypočutým želaním. Nielen mnohých zákazníčiek, ale aj našich milých šičiek. Tie si k univerzálnym Vaskám do mesta aj na výlety priali aj jedny špeciálne: Elegantný pár pre príležitosti, kedy je vzhľad dôležitejší ako nachodené kilometre. A tak prišli na svet baleríny Misty. Prvé rýdzo dámske Vasky. V 5 farbách, aby si každá vybrala tú svoju, a vo veľkostiach 35–42.

Ako zbaviť kožené topánky zápachu?

Ako zbaviť kožené topánky zápachu?

Predstava toho, že sa niekde budete musieť vyzuť, je pre vás rovnako nepríjemná ako zápach, ktorý sa hrnie z vašich topánok? Poďte sa s nami pozrieť, ako zatočiť s neľúbou vôňou obuvi a ako jej jednoducho predchádzať.

Vyskúšajte chôdzu „naboso“. Ako začať s barefootovou obuvou?

Vyskúšajte chôdzu „naboso“. Ako začať s barefootovou obuvou?

Hovorí sa, že kto sa raz začne obúvať do barefoot obuvi, už nechce inak. A niečo na tom bude. Špeciálna obuv s tenkou podrážkou a charakteristickým strihom, ktorý umožňuje voľný pohyb prstov, vám pomôže navrátiť prirodzený štýl chôdze aj zdravý postoj. Kým sa však vaše nohy, ktoré strávili celý život v bežnej obuvi, naučia zapájať tie správne svaly a využiť plný potenciál chodidla, je dobré im prechod na barefoot trochu uľahčiť.

Ľahký krok aj svedomie: Sú tu prvé vegan Vasky!

Ľahký krok aj svedomie: Sú tu prvé vegan Vasky!

Neraz sme od našich priaznivcov začuli, že by síce radi obuli svoje Vasky, ale k ich životnému štýlu a presvedčeniu skrátka pravá koža nesedí. A pretože sa každým svojim krokom snažíme posúvať dopredu, chvíľu sme sa s touto myšlienkou pohrávali, dlho skúmali a testovali, až sú konečne tu: úplne prvé 100% vegánske Vasky.

Ako sa starať o topánky v zime?

Ako sa starať o topánky v zime?

V zime dostávajú kožené topánky zabrať viac ako inokedy. Bez správnej starostlivosti môže topiaci sa sneh s posypovou soľou pekne zamávať so vzhľadom aj životnosťou topánok, dobrá správa ale je, že tomu môžete ľahko zabrániť!

Vasky prvýkrát prekročili hranice a je o tom počuť!

Vasky prvýkrát prekročili hranice a je o tom počuť!

Vo Vaskách objavili zákazníci cez 55 krajín. Pred časom firma ako taká prvý krát prekročila hranice a jej cesta nemohla viesť nikde inde než k najbližším susedom na Slovensko. Zlín a Partizánske sa spájajú ako v dobe, kedy u nás obuvníctvo rozkvitalo. Aj napriek tomu, že sú to iné miesta, smer Vasek zostáva rovnaký. Ručná výroba topánok, pri ktorých viete, kto a kde ich vyrobil.

Môj účet

Zabudli ste heslo?

Vytvoriť účet

Pohodlne sledujte vaše objednávky na jednom mieste a majte k nim ľahký prístup.

Už máte svoj účet? Prihlásiť sa